צ’י קונג עם ילדים

בריאת חזון להטמעת תרגול צ’י קונג לילדים בתוך מסגרות חינוכיות

כתיבה: תמר ארז
עריכה: לולי הורן עזרא

כאשר אנו חושבים על ילדינו ועל המפגש שלהם עם המציאות, על הרצון שלנו לתווך עבורם את הקושי והמורכבות באופן מיטיב ומחזק, כאשר אנו רוצים לשמור עליהם מחד ומאידך לאפשר להם את החופש להתנסות ולחיות את החיים, ולחוות את עצמם בתוך החיים בדרכם הייחודית… כאשר אנו מבקשים להעניק להם כלים ומעין מפת דרכים עם קורדינטות שיאפשרו להם למצוא את דרכם בעולם ולגדול מתוך שמחה ובריאות עם תחושה של ביטחון, שייכות ומשמעות… אז נפתחת בפנינו דרך חכמת הריפוי של הצ’י קונג  [Wisdom Healing Qigong / Zhineng Qigong]. דרך המאפשרת לנו לפגוש, לפתח ולהעצים את הטוב והמיטיב שבתוכנו וסביבנו. דרך שמלמדת אותנו לתרגל ולהשתתף בחיים מתוך שמחה, בריאות ואהבה.    

בתוך כל אחד מאיתנו קיימים אוצרות של חיות, חיוניות, שמחה, חופש פנימי, יצירתיות ואהבה. במהלך חיינו וכאנשים בוגרים מתכסות לרוב המתנות האלו בשכבות, אל מול אתגרי החיים, עד כי נדמה לעיתים שהן אבדו וכמו אינן קיימות עוד. כאן מגיעה לעזרתנו המתנה האינסופית של הצ’י קונג והתרגול, אשר מעירה מחדש את החיים והזרימה, משחררת חסימות וממסיה את אותן שכבות שכיסו את אוצרות החיים בתוכנו.

לעומתנו הבוגרים אצל הילדים עדיין חיות ונושמות אותן מתנות. הם הווים טוהר, רכות ופתיחות ומתוך הוויה זו מסוגלים לחוש, לספוג ולהטמיע את התודעה המרפאת של הצ’י קונג עם התרגול והכלים המופלאים שבו. לכן כל כך חשוב ומיטיב לעבוד עם ילדים בדרך הצ’י קונג. לתת להם את הכלים וללמד את הדרך, לאפשר להם לגדול שמחים ובריאים. כאשר אנו מתרגלים עם ילדינו אנחנו זוכים להתחבר אליהם, ויחד איתם להתחבר אל השמחה והאושר שבחוויות האחדות והריפוי המשותף. מאסטר מינגטונג גו זכה להיות תלמידו של ד”ר פאנג מינג, ממציא השיטה, במרכז לריפוי ולימוד בסין אשר מוכר כבית החולים ללא תרופות. מינגטונג מספר על העבודה בצ’י קונג שנעשתה שם עם ילדים, במשך 10 שנים. בסרטון שהכין אפשר לראות ולחוות מעין טעימה מהעבודה המופלאה שנעשתה שם.

בהמשך לחזון הרחב בדרך חכמת הריפוי של הצ’י קונג, עם ההשראה שד”ר פאנג נתן וממשיך להשרות, ועם הברכה והתמיכה של מאסטר מינגטונג גו ושל צ’י סנטר בארץ ובארה”ב, אנו מפתחים בארץ את החזון של עבודה בצ’י קונג עם ילדים ועם המבוגרים שסביבם. בנוסף אנו שותפים לקבוצת עבודה בינלאומית במסגרת צ’י סנטר בארה”ב, אשר מפתחת את החזון במדינות שונות בעולם.

עבודה בצ’י קונג עם ילדים בתוך מסגרות חינוכיות ועם המבוגרים שסביבם [מורים, מחנכים, הורים וסבים]

תרגול צ’י קונג בונה ומפתח:

–         חיבור אל הגוף ותחושת ביטחון עצמי
–         יכולות ריכוז, חשיבה ושקט פנימי
–         חיבור אל תחושות ורגשות בתוך הגוף ויכולת להכיל אותן
–         העצמה אישית וקבוצתית
–         חוויה של משמעות, תמיכה, השתתפות והשפעה בתוך קבוצה
–         יכולת התמודדות עם אתגרים/קשיים, פיזיים/רגשיים/מנטליים, ויצירת שינוי
–         שמחה ובריאות!

החזון והכוונה הם לאפשר לילדים להיות שמחים ובריאים! אשר יגדלו להיות בוגרים החיים בבריאות, באושר ובהגשמה עצמית תוך מעורבות והשתתפות ברווחת הקהילה והחברה סביבם.

תרגול צ’י קונג משלב:

–         עבודה עם הגוף בתנועה
–         עבודה עם דמיון ותודעה/תשומת לב
–         עבודה עם צלילים
–         מדיטציה

מוזמנים לצפות בעדות מרגשת של גילית – מורה לתיאטרון ואמא לילדים בבית חינוך יצחק נבון (בי”ס יסודי ביוקנעם עילית) בו נעשתה עבודה ב- WHQ עם הילדים, בשנה האחרונה.