לשוב בחזרה אל הכאן ועכשיו

התמצית הטמונה בצ’י קונג חוכמת הריפוי

כתיבה: ד”ר צביקה שיינברג
עריכה: לולי הורן עזרא

השיבה היא הכוון אל הדאו
הויתור הוא דרכו
ריבוא היצורים נולדים מהיש
והיש נולד מהאין
(“ספר הדרך והסגולה” פרק 40)

תרגול צ’י קונג הינו הזמנה למסע פנימה. מספר מילים מועט מ”ספר הדרך והסגולה” מצליח להביא את התמצית הטמונה בצ’י קונג חוכמת הריפוי. תמצית זו משמשת כעין מפת דרכים שלאורה ניתן להתקדם ולנוע במהלך תרגול הצ’י קונג.

שתי השורות הראשונות נותנות לנו את ההנחיות למסע ושתי השורות האחרונות מספרות מה נפגוש בדרך. מסע לאן? מסע מהיכן? הדאו הוא היעד. הדאו בחשיבה הסינית העתיקה הוא ביטוי למצב האחדותי שבו אנחנו אחד עם החיים. מוותרים ,מתמסרים, נותנים אמון, ללא הפרדות והגנות. מקבלים את עצמנו ופותחים פנימה והחוצה. פועל יוצא של מצב זה, הוא כמובן בריאות שלמה והגשמה מלאה של פוטנציאל החיים הטמון בנו. מהי הדרך? מהו הכוון שצריך לנוע בעקבותיו על מנת להגיע אל היעד?

לאו צה שכתב את “ספר הדרך והסגולה” נותן לנו את הכוון – “השיבה היא הכוון אל הדאו” – כוון התנועה שמוצע, הוא היפוך כוון התנועה הטבעי לנו. כוון התנועה הטבעי שלנו הוא החוצה – שם אנחנו מחפשים את הפתרונות, את המזור לסבל למחלות לכאבים. החוצה מעצמנו – אצל בני / בנות הזוג, ההורים, הרופאים. 

החוצה מהכאן ועכשיו – במה שהיה או לא היה, במה שיהיה או לא יהיה, החוצה למקומות אחרים – בחופשה השנתית שלנו ביעד החלומות זה או אחר.

המפתח, הכוון שמציע לנו לאו צה הוא לשוב בחזרה אל עבר הדאו. לשוב בחזרה אל הכאן ועכשיו כפי שהוא, לשוב בחזרה אל עצמנו כפי שאנחנו, לשוב בחזרה אל הגוף שלנו כפי שהוא. השיבה בחזרה היא גם אל הלב הפתוח, אל האמון הבסיסי בעולם ובחיים כפי שהיה לנו בתחילת החיים עד הרגע שהלב שלנו נפצע ונסגר. היפוך כוון התנועה שמוצע לנו הוא קשה ומזמין התנגדות והתקוממות של כל מנגנוני ההגנה שלנו. נמצא את כל הסיבות, הספקות והתרוצים על מנת להמשיך ולהתבצר בתוך מעגל הסבל המוכר לנו כל כך.

תרגול צ’י קונג חכמת הריפוי מציע לנו לווי, כלים ותמיכה במסע החשוב הזה שהוא אולי מסע ההבראה של חיינו. בצ’י קונג חכמת הריפוי נתרגל שוב ושוב להפוך את כוון התנועה ולחזור פנימה. נתרגל קבלה, ויתור והתמסרות לתנועת החיים הגדולה. נמצא בתוך עצמנו יותר ויותר את היכולת לפגוש ולקבל את ריבוא ההתרחשויות השונות שאנחנו חווים, כפי שהן, אלה הנעימות ואלה שפחות. נפגוש אותן יותר ויותר כבטוייה השונים של תנועת החיים בתוכנו. במהלך התרגול, החזרה פנימה תהפוך להיות יותר ויותר החזרה הביתה, החזרה אל השקט, חזרה אל עבר אותו מקור, או “אין” כפי שקורא לו לאו צה, שהוא הרחם שממנו נולד הכל.

הצטרפו לקבוצות התרגול שלנו בצ’י סנטר במושב רשפון. הקבוצה של ד”ר צביקה שיינברג מתרגלת בימי שלישי בשעות 19:00-21:00.
הרשמה לקבוצה של צביקה ו/או לקבוצות תרגול עם מורים אחרים בימים א-ה בתאום טלפוני עם קרן 052-3964048.